Kutsal Kitap’tan Gerçek bir Öykü

Bu Yüceler Yücesi Allah’ın dünya ile olan ilişkisini anlatan kısa bir öyküdür ve Kutsal Kitap’tan alınmıştır.Yücelerin en Yücesi olan Allah herhangi bir kişiden, devletten ya da insanların taptıkları ilahlardan daha güçlüdür. Bu öykü gerçek ve güvenilirdir. Çünkü bu Yücelerin en Yücesi Allah’ın sözüdür.

Allah ile bir ilişki için yaratıldı.

Tek bir Allah vardır ve O, Yücelerin en Yücesidir. O, herşeyden once varolandır ve yaratandır. O, yeryüzündeki ve gökyüzündeki herşeyi yaratmış ve herşeyin üzerinde kadir olandır. Allah yaratmaya başladığında, sadece sözünü kullandı. O konuştu ve herşey var oldu. O melekleri kendisine tapınsın ve hizmet etsin diye yarattı. Onlar harikaydılar. Allah ayrıca görebildiğimiz herşeyi – gökyüzü, kara parçası, su, hayvanlar, dağlar, ay, yıldızlar ve tüm gezegeni- yarattı. Son olarak, insanı kendi benzeyişinde yarattı. Allah insanı yarattığı herşeyden keyif alması için yarattı. Allah herşeyi yarattı ve yarattıklarına baktığından bununların iyi olduğunu gördü.

Allah ve İnsan Arasındaki İlişki

Allah adamı ve kadını yaşanacak en güzel bahçeye yerleştirdi. Onlar hem allah ile hem de kendileri arasındaki harika bir ilişkiye sahiptiler. Allah onlara özel bir buyruk verdi: bahçedeki bir ağaç dışında her ağacın meyvesinden yiyebilirlerdi.Eğer onlar bu ağacın meyvesinden yerlerse, cezalandırılacaklar ve ölümlü olacaklardı. Adam ve kadın Allah’I dinlediler ve O’nunla bahçede güzel bir ilişkiye sahiptiler. Allah bizi O’nunla sonsuza dek harika bir ilişkiye sahip olalım diye yarattı!

Düşüş ve Şeytan

Buna karşın, Allah’ın yarattığı melekleri hatırlıyor musunuz? Bunlardan birisi çok güzel ve akıllıydı. Bu melek gururlanmaya başladı. O, Allah gibi olmak ve diğer meleklerin Allah yerine kendisine tapınmasını istedi. Yalnızca Allah tüm tapınmaya ve hizmet edilmeye layıktır. Bu nedenle Allah şeytanı ve onu dinleyip itaatsizlik eden melekleri cennetten kovdu. Bu itaatsiz melekler “cinler” olarak bilinirler.

İnsanlar Allah’tan Ayrılıyorlar

Bir gün, şeytan yasak olan ağacın meyvesinden yemesi için kadını ayarttı. Kadın da şeytanı dinleyip, meyveyi yedi. Sonrasında yemesi için meyveyi kocasına verdi. Her ikisi de Allah’ın buyruğunu çiğnediler. Allah’ın buyruğuna karşı gelinmesine günah denilir. Allah doğru ve kutsaldır. O günahı cezalandırmalıdır. Allah, adam ve kadını bahçeden kovdu ve onların Allah ile olan ilişkisi bozuldu. İnsanlarla Allah arasına şimdi sonsuza dek bir ayrılık girdi. Herkes Günah İşledi: İlk adam ve kadın gibi ve bizim gibi tüm insanlar Allah’ın buyruklarını dinlemediği için günah işledi ve O’ndan ayrıldı. Günahın sonucu cehennemde sonsuz cezadır. Yaratılış amacımızda olduğu gibi Allah ile birlikte sonsuza kadar yaşayamayacaktık.

İnsanlar yeniden Allah’a dönemiyorlar

10 Emir
Zamanla insanlar yeryüzünde çoğaldılar. Allah onları seviyordu ve onlarla bir ilişkiye sahip olmak istiyordu. İnsanlara uymaları için 10 buyruğu verdi. Allah’ın mükemmel ve kutsal olduğunu hatırlayın. Bu nedenle O’nunla yaşamak için bizimde mükemmel ve kutsal olmamız gerekir. 10 Emir Allah ve diğer insanlar ile olan ilişkimizin nasıl olması gerektiğini öğretir. Bu emirlerden bazıları: başka ilahlar yapmayacak ve tapınmayacaksın; Anne ve Babana saygı göster; Yalan söyleme; Çalma; Öldürme; Zina yapma idi… Buna karşın hiç kimse tüm bu buyrukları yerine getirebilecek yetiye sahip değildi.

Kurban

Bu yüzden ne zaman günah işlerlerse, Allah onların günahlarından tövbe etmelerine ve bunun için onların cezasının yerine geçecek bir kurban kanı sunmalarına müsade etti. Bu kurbanın kanı kusursuz bir kuzunun kanı gibi dökülmeliydi. Eğer onlar günahlarından döner ve kurban kanı sunar iseler, kurban onların yerini alacak ve Allah önünde bu kişiler bağışlanacaktı. Kan dökülmeden bağışlanma olmaz. Ancak insanlar günah işlemeye devam ettiler ve günah sunuları (kurbanları) yürekten yapılan bir tövbeden çok geleneksel bir tören halini almaya başladı. Allah onların bu samimiyetsiz eylemlerinden bıktı. İnsanlar ile Allah arasında hala derin bir uçurum vardı. Biz ne yaparsak yapalım, kendi çabamızla Allah’a yaklaşamayız.

İsa Yeryüzüne Geldi

Allah, İsa Mesih’I Gönderdi:
Allah hala bizleri çok seviyordu. Bu yüzden O’nunla yeniden bir ilişkiye sahip olabilmemiz için kusursuz bir yol sundu. Allah, bizleri yeniden kendisine getirmesi için İsa Mesih’I gönderdi. İsa kimdi? İsa Allah’ın tek ve biricik oğluydur.

Öğretmen

İsa yeryüzünde öğretmeye başladığında, O bilge bir kişi olarak öğretiyordu. Bir çok insan, Allah’a nasıl yeniden dönebileceklerini öğrenmek için, O’nu dinlemeye geliyorlardı.

Fırtına

İsa ayrıca mucizeler yaratan güçlü bir kişiydi. Bir keresinde, İsa, öğrencileri ile birlikte geniş bir gölün bir yakasından diğerine bir kayıkla geçiyorlardı. İsa uyurken, çok güçlü bir fırtına koptu. İsa’nın öğrencileri çok korktular. İsa’yı uyandırdılar ve dediler ki: “Ölmek üzereyiz!” İsa kalkıp, rüzgarı azarladı: “Sus, sakin ol!” O anda rüzgar dindi ve ortalık sütliman oldu. İsa’nın gücü dünyanın gücünden üstündür.

5.000 Kişiyi Doyuruyor

Bir başka olayda ise 5.000 den fazla kişi İsa’nın Allah hakkındaki öğretişini öğrenmeye geldi. Akşam olduğunda onlar henüz yemek yememişlerdi ve çok açtılar. Hepsinin sadece 5 ekmek ve 2 balığı vardı. İsa, 5.000’den fazla kişiden oluşan kalabalığı doyurmak için bu 5 ekmek ve 2 balığı kullandı. İsa’nın gücü insanın ihtiyacını karşılamaya muktedirdir.

Cine Tutsak Adam

Başka bir zamanda, İsa içinde birçok cin olan bir adam gördü.Adam çok güçlü ve tehlikeliydi. Yine de İsa adamı sevdi ve onun içindeki cinleri kovdu. İsa, kötü ruhların gücünden daha güçlüdür.

Ölüyü Diriltiyor

Son olarak, bir başka seferde, İsa’nın iyi bir dostu hastalandı ve öldü. İsa onun yanında değildi. Bir kaç gün sonra İsa, dostunun evine vardı. Çok üzgündü. Dostu şimdi mezardaydı. İsa mezarın önüne gitti ve “Dostum, dışarı çık” dedi. Dostu dirildi ve mezardan canlı bir şekilde çıktı! İsa’nın gücü ölümden daha güçlüdür.

Sevgi: İsa herşeyi yaptı çünkü insanları seviyordu ve onların tekrar Allah’a dönmesini istiyordu.

İsa, Kusursuz Kurban

Kusursuz: Bizlerin aksine, İsa hiç bir günah işlemedi. O gökteki Babasına kusursuz bir şekilde itaat etti. Yalnızca O, cezalandırılmayı hak etmedi.

Çarmıh: Bu nedenle birçok kişi İsa’yı sevdi. Buna karşın, din adamları İsa’yı kıskandılar. Bu adamlar İsa’yı tutuklayıp, ölmesine karar verdiler. Onlar İsa’nın sırtına İki büyük parçadan oluşan T şeklindeki bir çarmıh yüklediler. İsa’yı ellerinden ve ayaklarından çarmıha çivilediler. O’nun değerli kanı ellerinden, ayaklarından ve vücudundan aktı. İsa çarmıhta inanılmaz derecede büyük acı çekti.

Yerine Geçme: İsa kusursuz kurbandı. İsa kusursuzdu ve ölmeyi hak etmedi. Bunun yerine İsa, insanlık için canını Verdi. Allah bizi sevdi ve İsa’nın bizim yerimize çarmıhta ölmesine müsade etti. Sadece İsa’nın çarmıhta dökülen değerli kanı aracılığıyla Allah bizim günahlarımızı bağışlayabilirdi. İsa’nın ölümü bize Allah’ın bizim için beslediği büyük sevgiyi gösterdi.

Diriliş

İsa öldükten sonra, çok güvenli bir mezara yerleştirildi. Buna karşın hikaye burada sona ermedi. Üçüncü gün İsa ölümden dirildi ve kendisini öğrencilerine gösterdi! Sonrasında gökteki Babasının yanına yükseldi. İsa bizim cezamızı üstlendi ve Allah’a yeniden dönebileceğimiz kurtuluş yolunu sağladı.

Kaybolan Oğul

Yeryüzünü terk etmeden once, İsa öğrencilerine bir Baba – Oğul öyküsü anlattı.

Oğul Terk Ediyor: Bir adamın iki oğlu vardı. Bunlardan küçüğü babasına, ‘Baba’ dedi, ‘Malından payıma düşeni ver bana.’ Baba da servetini iki oğlu arasında paylaştırdı. Bundan birkaç gün sonra küçük oğul her şeyini toplayıp uzak bir ülkeye gitti. Orada sefahat içinde bir yaşam sürerek varını yoğunu çarçur etti.

Aklı Başına Gelir

Delikanlı her şeyini harcadıktan sonra, o ülkede şiddetli bir kıtlık baş gösterdi, o da yokluk çekmeye başladı. Bunun üzerine gidip o ülkenin vatandaşlarından birinin hizmetine girdi. Adam onu, domuz gütmek üzere otlaklarına yolladı. Delikanlı, domuzların yediği keçiboynuzlarıyla karnını doyurmaya can atıyordu. Ama hiç kimse ona bir şey vermedi.

Aklı başına gelince şöyle dedi: ‘Babamın nice işçisinin fazlasıyla yiyeceği var, bense burada açlıktan ölüyorum. Kalkıp babamın yanına döneceğim, ona, Baba diyeceğim, Tanrı’ya ve sana karşı günah işledim. Ben artık senin oğlun olarak anılmaya layık değilim. Beni işçilerinden biri gibi kabul et.’

Tövbe Eder

Böylece kalkıp babasının yanına döndü. Kendisi daha uzaktayken babası onu gördü, ona acıdı, koşup boynuna sarıldı ve onu öptü. Oğlu ona, ‘Baba’ dedi, ‘Tanrı’ya ve sana karşı günah işledim. Ben artık senin oğlun olarak anılmaya layık değilim.’

Kabul Edilme: Babası ise kölelerine, ‘Çabuk, en iyi kaftanı getirip ona giydirin!’ dedi. ‘Parmağına yüzük takın, ayaklarına çarık giydirin! Besili danayı getirip kesin, yiyelim, eğlenelim. Çünkü benim bu oğlum ölmüştü, yaşama döndü; kaybolmuştu, bulundu.’ Böylece eğlenmeye başladılar.

Allah’a Nasıl Geri Dönülebilir

İsa bizleri Allah’a götürür: Hepimiz aynı bu genç oğul gibiyiz. Hepimiz Allah’I terk ettik ve sonsuza dek ondan ayrıldık. Hepimiz günahlarımızdan tövbe etmeli ve Allah’a dönmeliyiz. Fakat yalnızca İsa bizi yeniden Allah’a yöneltebilir ve bizleri O’nun oğulları ve kızları yapabilir. Böylece O’nunla sonsuza dek cennette yaşayabiliriz. İsa, “Yol, gerçek ve yaşam Ben’im” dedi. “Benim aracılığım olmadan Baba’ya kimse gelemez.” Yuhanna 14:6

Sonsuza dek Allah ile Yaşamak

Soru: Biz Allah’a dönmek için İsa’nın ardından gitmeliyiz. Nasıl İsa’nın ardından gidebiliriz? Öncelikle Allah’a karşı günah işlediğini Kabul etmelisin ve İsa’nın senin yerine çarmıhta öldüğüne iman etmelisin. İsa’nın seni Allah’a götüreceğine ve Allah’ın bir oğlu ya da kızı olarak sana sonsuz yaşam verdiğine iman etmelisin. Bu açıdan, İsa’nın senin efendin olmasına izin ver ve O’nun sözlerine itaat et.

İsa Mesih’in seni yeniden Allah’a götürmesine izin vermek istiyor musun?